Skivrecension

The fiddle and the drum
Mästarmöte Lira Gillar

Renée Fleming & Béla Fleck

The fiddle and the drum

Skivbolag: Thirty Tigers
Format: CD/LP/DL
Recenserad av: Magnus Östnäs
Publicerad: 29 maj 2026

Att blanda in operasångare i folkmusik kan vara en riskfylld verksamhet. Faran att sångaren blir hängande i de klassiska repstegarna och fastnar i ett uttryck som skaver mot sången är överhängande. 

Den minerade terrängen undviker amerikanska sopranen Renée Fleming med ackuratess på The fiddle and the drum. Tillsammans med banjoisten Béla Fleck undersöker Fleming delar av det omfattande arvet av bergsmusik, bluegrass och ballader från Appalacherna. Två absoluta storheter möts och gör något större tillsammans med några av den samtida bluegrassmusikens absoluta toppmusiker: Jerry Douglas på dobro, gitarristen Vince Gill, Sam Bush och Sierra Hull på mandolin, Stuart Duncan fiol och sångerskor som Dolly Parton, Sarah Jarosz och Aoife O’Donovan.

Titellåten är en stark version av Joni Mitchells sång om människans våldsamma natur i en tid när hon så lätt vänder sig mot krigsmånglarna. För alla entusiaster av Jerry Douglas dobrospel är plattan dessutom en högtidsstund, framför allt i traditionella The cuckoo. Dolly Parton lyfter In the pines med sin blotta närvaro. Och så där går det på. Allt producerat av Béla Flecks mästerliga hand.


Fler recensioner

Annonser