Skivrecension

Songs of stolen children
Ukrainskt Lira Gillar

Daughters of Donbas

Songs of stolen children

Skivbolag: Egen utgivning
Format: CD/DL
Recenserad av: Anne Brügge
Publicerad: 29 maj 2026

Songs of stolen children tillägnas de barn som av ryska soldater förts bort från Ukraina till Ryssland, där de förväntas glömma sina familjer, sitt språk och sitt ursprung. Det kan vara tjugotusen barn från Donbassregionen, var och en av dem med en historia, och troligen finns i gamla hemlandet några som saknar dem djupt.

Skivans ukrainsk-kanadensiska sångare och musiker framför här både nyskrivna verk och traditionella folksånger som fått nya texter, ofta berättelser om familjeöden, eller vredgade protester eller tvärtom hålls känslan tillbaka med en innerlig vaggvisa. Texterna, översatta till engelska, finns i foldern.

En vacker okarinalåt tröstar ordlöst, spelad av Lisa från Mariupol, som deporterades vid sexton års ålder till ryska uppsamlingsläger och vid återkomsten började söka efter ukrainska folksagor och spela traditionella instrument.

Remember, I believe in you handlar om Yevhen som först gömde sig i månader i ett skyddsrum i Mariupol med sina tre barn, och sedan brutalt torterades, medan barnen fördes till Moskva. Titelorden är hans tysta bön till barnen, då han tvingades sova stående på ett ben i cellen. 

Efter sin frigivning sökte han under svåra förhållanden efter barnen djupt inne i fiendelandet. Fotot i häftet indikerar att han lyckades, han håller barnen tätt intill sig. Sången är skriven av skivans huvudartist och producent Marichka – det tar emot att kalla henne frontfigur, fast här stämmer ju bildspråket. Hon är fyrbarnsmamma, aktivist, journalist och frivillig sjukvårdare i kriget och har rest mellan Ukraina och Kanada för musikprojektet. Inspelningarna har gjorts i en hemstudio i Lviv och i Kanada med stöd av två instanser: Kanadas och Ontarios konstråd. 

Red boots tango utgår från en dikt av Taras Shevchenko (1814–1861). Marichkas tonsättning framfördes 2014 under de våldsamma protesterna i Kiev, och fick sedan förnyad aktualitet. ”Flickor dansar i röda skor, men jag är barfota”. Här är det en stråkkvartett som dramatiskt och vackert ackompanjerar den ensamma rösten.

Sångerna ställer också frågan om identitet. Who am I, vem är jag för dig och vem för mig själv? Här hamrar Marichka upprört på pianotangenter och kören sjunger vasst om att vara trött på att leva men ändå försöka lära sig älska.

Vad tar man med sig i flykten? Något till ett nytt hem? Gästartist på sista spåret är Anastasia Voytyuk med sin bandura, en ukrainsk luta. Hon underhåller nu vid fronten och har tonsatt Soon I will be back med text av Viktoria Amelina som dokumenterade krigsbrott och dödades 2023 av en raket i Kramatorsk.

Skivans omslag pryds av vackra konstverk av Mariya Krutogolova. 

Stöd projektet, köp skivan, ge bort till höger och vänster! Vänj örat vid ukrainska tongångar.


Fler recensioner

Annonser