Skivrecension

Dedicated to you
Coltranehyllning

Branford Marsalis Quartet & Dianne Reeves

Dedicated to you

Skivbolag: Blue Note
Format: CD/LP/DL
Recenserad av: Andreas Lagercrantz
Publicerad: 18 sep 2026

När saxofonisten Branford Marsalis fick frågan om att göra en hyllningsskiva till John Coltrane funderade han på hur han skulle gå tillväga. Han kom fram till att han ville bjuda in en sångare till sin kvartett och först tänkte han sig en manlig vokalist. Men efter att ha sovit på saken blev valet självklart, han ville ha med Dianne Reeves i det här projektet. 

Tanken denna gång var att sångerskan skulle vara en integrerad del av bandet och inte stå i förgrunden under sina låtar. Så det blev snarast en kvintett där Dianne Reeves är en i gänget. Övriga i det gänget har spelat länge med saxofonisten, här hörs pianisten Joey Calderazzo, Eric Revis på kontrabas och trummisen Justin Faulkner. Tillsammans gör de en delikat jazz i John Coltranes anda, men med sitt eget uttryck.

Här är det övervägande ballader, med någon enstaka snabbare låt och arrangemangen varieras så att det på någon låt bara hörs piano och sång, på några låtar är det bara kvartetten, medan allihop medverkar på lejonparten av låtarna. Branford Marsalis har en lång karriär bakom sig med många olika typer av jazz. De senaste åren har ägnats åt att gå tillbaka i historien och tolka några av jazzens giganter. När det blir så snyggt som på denna skiva följer man gärna med på resan.


Fler recensioner

Annonser