Ödemarken
Kapitel V
Skivbolag: Egen utgivningFormat: CD/DL
Recenserad av: Rasmus Klockljung
Publicerad: 18 sep 2026
Elgitarr, bas och trumset är förstås rockmusikens själva grund, den sättning som är självklar för näst intill alla rockband. Efter fyra album har skånska Ödemarken tagit det drastiska steget att göra sig av med trummorna. På denna femte skiva har de i stället tagit in vevliraspelaren Sebastian Falk som trions nya medlem. Det innebär dock inte alls en så stor omställning som kan kunde tro. Thomas Augustssons elgitarr har en snyggt vintage-svajig ton men också en väldig kraftfullhet i sitt ofta mycket rytmiska spel. Ofta ligger riffen och gitarrmelodierna längst fram i ljudbilden, med vevliran en bit bakom och Bart Traczykowskis elkontrabas i botten.
Att det inte finns några trummor här är faktiskt inget jag tänker på, och i den enda låt där trummisen Zoltan Csörsz gästar smälter hans återhållna spel in i bandets sound snarare än skapar en plötslig kontrast. Gitarrspelet i synnerhet bidrar med tyngd och groove, och även om vevliran gott hade kunna få ta en lite mer framträdande plats fyller den helt klart en funktion i soundet.
Kapitel V är full med läckra melodier, även om de ibland kommer lite i skymundan bakom de feta gitarrljuden, och detta är helt tveklöst en riktigt bra rockskiva.








