

Los Pirañas
Una oportunidad más de triunfar en la vida
Skivbolag: Glitterbeat RecordsFormat: CD/LP/DL
Recenserad av: Ignacio Concha-Ferreira
Publicerad: 23 maj 2025
Dela den här recensionen:
I decennier har Los Pirañas med Eblis Alvarez på gitarr och syntar, Mario Galeano på bas samt Pedro Ojeda trummor och slagverk, förvaltat och energiskt spridit en ytterst populär psykedelisk cumbia – eller rättare sagt den colombianska varianten av cumbia som kallas champeta – i Latinamerika och världen.
På bandets hemsida säger man sig syssla med ”tropical psychedelia”. Denna helt instrumentala partymusik är en mycket uppiggande musikinjektion där du hör allt från dub, punkig afrobeat, rock, syntpoppig salsa och ska i spänstig blandning. Soundet låter stort, enkelt och effektivt som White Stripes (lyssna på Bájenle la matrícula). Det är sannerligen en galen, kul, rentav excentrisk trio som vill underhålla och få partyt att gunga med en humoristisk twist.
Men likt Zappa och andra artister som även vill utforska, tänja och mixa genrer finns det tanke bakom musiken. Trions musik har ett budskap om att öppna upp sinnet ordentligt, söka sig bort från det invanda, de redan kända stigarna i livet. Kanske är rockiga El aguazo de San Felipe låten som bäst sammanfattar denna härliga, roliga men även intelligenta partymusik som subtilt vidgar ditt sinne.