Skivrecension

The house that Bobby built
En amerikan i Helsinki

Nathan Francis

The house that Bobby built

Skivbolag: Ajabu!
Format: CD/LP/DL
Recenserad av: Timo Kangas
Publicerad: 23 feb 2024

Dela den här recensionen:

Nathan Francis bara matar på. Den amerikanske jazzbasisten, som bott i Finland sedan strax innan pandemin, presenterar en ny platta med hardbop-doftande jazz i fokus. Det svänger och lever om på det mest tilltalande vis. Samtliga musiker i kvintetten är på topp, och jag formligen myser vid högtalarna.

Skivan The house that Bobby built är döpt efter dess coola hyllningslåt till vibrafon- och marimba-mästaren Bobby Hutcherson. Mikko Antila visar sig på styva linan med sitt marimbaspel, medan trumpet och tenorsaxofon faller in sömlöst med sitt melodiska spel.

Albumet rymmer också en annan hyllningslåt, den här gången till Francis stora favoritpianist John Hicks. Låten har skivans kanske skönaste driv; ett tempo och en stämning som får mig att le brett. Hör bara trummisen Aleksi Heinola. Eller den måleriske pianisten Vladimir Shafranov, som gör ämnet stor rättvisa.

Ömsom ömt, ömsom pådrivande. Så låter det om dessa fyra Francis-kompositioner och två tolkningar av standards. De sistnämnda är Ronnie Matthews uppiggande Ichi-ban och De Paul/Mercer-dängan Namely you, där pianisten Vova Shafranof får träda fram.


Fler recensioner

Annonser