Skivrecension

A midsummer odyssey: The music of Lars Gullin
Gullintolkningar

Randal Despommier

A midsummer odyssey: The music of Lars Gullin

Skivbolag: Sunnyside Records
Format: CD/DL
Recenserad av: Magnus Östnäs
Publicerad: 16 sep 2022

Dela den här recensionen:

Enligt konvolutanteckningarna var det efter en bärs- och cigg-kväll i Perugia som den New Orleans-födde altsaxofonisten Randal Despommier för första gången hörde Lars Gullins musik, introducerad av hans svenske studiekamrat Olof. Sexton år senare släpper den nu 40-årige amerikanen A midsummer odyssey med tolkningar av en av svensk jazz absoluta giganter. 

Despommier har en ton som för tankarna mer till Arne Domnérus än till Gullin, gott så, de båda var ju stundtals spelkamrater under 1950-talet i såväl Domnérus band som i Gullins septett och i Expressens elitorkester. Tillsammans med gitarristen Ben Monder tolkar Randal Despommier några av Gullins mest älskade låtar. Danny’s dream, Toka voka oka boka och Dyningar som krusar vågorna så lätt och frasigt som kompositionen kräver. Silhouette är en fin nostalgisk take på en av Gullins inbjudande ballader, och extra kul med den inte helt vanliga I min smala säng, som även Fredrik Lindborg gjorde på sin hyllningsplatta till Gullin häromsistens. 

Despommiers platta kanske inte lägger så mycket ytterligare till det vi kring den norra polcirkeln redan vet om Gullin, men det är en absolut känslig och välspelad introduktion till och presentation av en del av vad den makalöse gotländske barytonsaxofonisten, pianisten och kompositören hade för sig under sin kompositionslevnad.


Fler recensioner

Annonser