Skivrecension

Vemodiga bilder
Sångdikter

David Gezelius

Vemodiga bilder

Skivbolag: Egen utgivning
Format: CD/DL
Recenserad av: Bo Bjelvehammar
Publicerad: 21 nov 2025

David Gezelius kommer med sin första skiva – alla texter och melodier tillhör gitarristen och sångaren själv, med stor hjälp av andra musiker, särskilt Niklas Medin och Jonas Olofsson.

Allt rör sig kring reflektioner om livet, vemodsfyllda, stundtals trötta tankar från ord som blir drömmar, ibland förvandlas de till ord, som växer till sånger. 

Rörelsen är begränsad, inte ens en vilsen koltrast syns till, men det är sant, det finns på ett spår en rödhake som far omkring. Och längtar till värmen.

Ibland drömmer sig lyssnaren bort, glömmer texten – försvinner bort i en mörk vildmark, i en färgrik saga eller låter sig fara bort i en röd kvällshimmel.

Plötsligt står du bredvid David Gezelius en stund. Ni ser er omkring och umgås i tankar och minnen, du står bredvid ser på den stora världen och låter den bli formulerad i några ordrader.

Påträngande bräckligt och tänkvärt och något, som inte sällan skaver.

”Smärtan visst lever den / men nu med mindre kraft / och minnena saknar den tyngd dom haft.” Från spår fyra, Tänkte på dig igår.


Fler recensioner

Annonser