Skivrecension

Fugitiva
Folkpop

Natalie Beabella

Fugitiva

Skivbolag: Bark At Your Owner/Howling Jazz!!!
Format: CD/DL
Recenserad av: Timo Kangas
Publicerad: 22 nov 2024

Dela den här recensionen:

Natalie Beabella kom till Sverige för lite mer än två decennier sedan, men musikaliskt har hon inte lämnat sina rötter i Argentina bakom sig. Denna sångerska, gitarrist, låtskrivare och producent skapar en mjukt tilltalande folkpop med tydlig latin-botten, och inte minst av mexikansk musik.

Hon växte upp som adoptivbarn i en tysk-argentinsk familj i Buenos Aires. Efter studier vid ett musikcollege i den argentinska huvudstaden träffades hennes hjärta av Amors pilar och snart kastade hon sig ut i det okända och den där pilen landade till slut i Svedmyra. I sitt nya hemland har hon ägnat sig mycket åt att producera andra artister, vilket lett till nomineringar till både svenska Grammis och i fjol till och med en amerikansk Latin Grammy-nominering. Och nu, 2024, sjunger hon Adios amor. Så kan det gå i livet.

Fugitiva fungerar som bäst när det ljuder generöst av hennes rötter hemifrån. En låt som Who can blame who känns mindre intressant, med sitt mjölkigt loja kvasi-reggae-stuk. Men om du gillar sånt som Lila Downs och Thalia Sodi kan många av Natalie Beabellas låtar vara ett välkommet tillskott i din musikaliska kostcirkel.

Natalie Knutzen – som hon egentligen heter – driver också podcasten Inget personligt, ”om sökandet efter min biologiska identitet”. I podden berättar hon om sitt liv som adopterad, hur det har format henne och om sökandet efter de biologiska föräldrarna. Filmaren Simon Revilla har följt Natalies arbete i ett dokumentärprojekt, som förhoppningsvis snart går att ta del av.


Fler recensioner

Annonser

Vi använder cookies för statistik och andra funktioner när du besöker vår sida. Du kan välja att acceptera alla cookies eller göra egna val.