Lira - bara bra musik Naxos Sweden AB
  Prenumerera   Webbtidningen   Tidningen   CD-skivan   Lira Festival   Kontakta oss   About Lira Music Magazine in english
        Nyheter  |  Skivrecensioner  |  Konsertrecensioner  |  Listor  |  Reportage  |  Krönikor  |  Guider  |  Bloggar  |  Läsare skriver
RSS RSS Sök »
« Tillbaka  |  Skriv ut  |  Tyck till  |  Tipsa en vän  |  Dela på Facebook
Publicerad: 2008-07-14
Planterar jazzen i jorden igen
– Miriam Aïda vill inte krångla till det

Planterar jazzen i jorden igen
– Miriam Aïda vill inte krångla till det

miriam2_A_Persson_small.jpg
– En skivinsplening kan vara som en liten utbildning för sig själv. Man får tillfälle att verkligen fördjupa sig i något, säger Miriam Aïda. (Bild: Anders Persson)

Fakta Miriam Aïda
Aktuell med: Nya jazzplattan Come on home, ep med A Bossa Eletrica under våren.
Bakgrund: Sångerska som bland annat sjunger i A Bossa Eletrica och i diverse jazzkonstellationer. Debuterade på skiva med ”Jan Lundgren Trio Presents Miriam Aïda & Fredrik Kronkvist” 2002.

– Jag har aldrig haft som mål att bli sångerska, jag känner mig inte som en sådan överhuvud taget. Men jag vill gärna stå på scen. Det jag vill ha är den här känslan av här och nu, när det bara finns hjärtslag och nuet. För mig är musiken en underbar möjlighet att uppleva det, en stark kraft som det är hälsosamt att vara i. Det är själva kärnan, jazz eller bossa är bara kulisser för att komma dit.

Om man kan tala om en typisk livemusiker så är sångerskan Miriam Aïda  en. Gång på gång återkommer hon till hur viktigt mötet med publiken är, hur hon gillar dramatiken på scen, att skapa och bygga upp en värld där tillsammans med andra. Det är också som sådan hon gjort sig mest känd under de drygt tio år hon varit aktiv sångerska. Framför allt som frontfigur i klubbiga bossabandet A Bossa Eletrica men även Meu Brasil, det akustiska brasseprojektet hon gjorde för två år sedan, har tagit henne runt på många av landets scener. Dessutom har hon sjungit jazz i egna och andras konstellationer och turnerat med orkestrar som Norrbotten Big Band och Joe Spinaci & the Brookolino Orchestra. Men de sista åren är det framför allt den brasilianska musiktraditionen som stått i fokus.
– Jag föll för bossan första gången jag hörde den i gymnasiet, det var något med rytmerna och lekfullheten där som talade till mig. Jag förhåller mig nog mer till rytmer än till det tonala. Samma sak med jazzen, så fort jag hörde den blev jag beroende. Men för mig är det två helt olika världar med två olika språk och jag har alltid försökt hålla isär dem.
Sedan hon upptäckte Miles Davis och Billie Holiday på botten av hemmets skivhögar i Staffanstorp och blev tvungen att slå upp “jazz” i Gula Sidorna har musiken varit navet som allt annat kretsat kring.
Just den här varma vårdagen är hon helt ledig, men det är undantaget som bekräftar regeln. För några veckor sedan släpptes hennes sjunde skiva på sex år, Come on home, och snart kommer en ep med A Bossa Eletrica. Men eftersom hon sysslat med så mycket annat än jazz de sista åren tog det lång tid att komma fram till att det faktiskt var en jazzplatta hon ville göra.
– Jag funderade länge eftersom jag inte känner att jag är någon utpräglad jazzsångerska. Jag gillar mer det kollektiva och vill kommunicera och sjunga med hjärtat. Jazzen är så elitistisk, det får inte bara vara låtar utan ska vara så djävla special. Men så ville jag ändå väldigt gärna spela in en jazzskiva och liksom ta hem hela konceptet för mig själv, det jag diggar. Nu när jag äntligen fått tyst på rösten i huvudet som säger att det ska vara på ett visst sätt.

För liksom så många artister är Miriam van vid att brottas med den röst i huvudet som säger hur det ska vara. Vilka låtar man får och inte får spela, vad man i så fall bör göra med dem och hur de ska tolkas. Den här gången lyckades hon och bandet strunta i det så pass att de låtar som egentligen kändes förbjudna kunde få vara med, som Nat Adderlys Jive Samba eller Dizzy Gillespies Night in Tunisia, som tolkats i det oändliga alltsedan den skrevs på 40-talet.  
– Det är sådana man aktar sig för annars eftersom man förväntas göra något speciellt med dem. Vi ville mer ge tillbaks Night in Tunisia som den är, en djävligt bra låt. Det är tillräckligt gött.
Resultatet blev en jazzplatta som inte försöker imponera genom att krångla till det. Miriams starka, relativt oskolade och en aning hesa altstämma rymmer ekon av en tidig Ella Fitzgerald samtidigt som hon har en osviklig rytmkänsla efter de brasilianska utflykterna. Bandet, bestående av pianisten Daniel Tilling, basisten Martin Sjö­stedt och trummisen Daniel Fredriksson, får även de fullt utlopp för sitt rytmiskt drivna spel.
Eller som Miriam säger:
– Det var bag hela vägen.
 
Med på skivan är också Fredrik Kronkvist som bidrar med både flöjt och sax. Att de jobbar ihop är inget ovanligt, han spelar i både A Bossa Eletrica och Meu Brasil. Tillsammans driver de skivbolaget Connective i Malmö där både Come on home och förra plattan är utgivna. Förut drev de också en jazzklubb tillsammans, men med fyraåriga sonen Leon att tänka på finns det en gräns för hur mycket som hinns med.
– Det är ett stort privilegium att vara gift med någon som jobbar med samma sak, samtidigt är det ju mycket pusslande och kompromissande för att få allt att gå ihop. Det som är bra är att man kan processa sina idéer dag och natt. I det här yrket tvingas man ju se sin spegelbild hela tiden och då är det bra med någon som förstår hur det är.


www.miriamaida.com/


Texten ovan är hämtad ur LIRA nummer 3-2008

Fler artiklar från samma nummer:

  • Pianisten Esbjörn Svensson död
  • En trasig trumpet ger perspektiv
  • Exilen tvingade fram ny musik för etiopiska stjärnan Minyeshu
  • Planterar jazzen i jorden igen – Miriam Aïda vill inte krångla till det
  • Lira gräver i musikens roller och klichéer

  • EST - trion som slår allt
Sveriges bästa festivalguide
Meredith Monk - dansande röstguru
Baskery
Avishai Cohen Prenumerera på LIRA »
    Beställ lösnummer »

    Kommentera
    Kommentar
    Namn
    E-post (visas ej)
    Lira.se - 2010-09-10
    Välkommen till ny Lira.se - magasinet för jazz-, klubb-, folk- och världsmusik
     
    12:47:52
    Jonathan är glad att vara tillbaka på redaktionen. Nästa...
     
     
    ... nummer blir grymt!
     
     
    Tidigare
    Markus - Något så ovanligt som en sågning på Lira-webben.
     
     
    Tidigare
    Karin har sett Gunilla Heilborns fantastiska dansföreställning Alaska, på Dans- coh teaterfestivalen. Med bra musik också!
     
     
    Tidigare
    Markus : äntligen lite färska recensioner på webben. Vi börjar med en renodlad partyplatta.
     
     
    Tidigare
    Karin piggar upp sig med svensk-norska folkmusikkvintetten Svers nya platta. Härlig energi!
     
     
    Tidigare
    Markus önskar alla en grymt svängig helg!
     
     
    Tidigare
    Karin överväldigas av Phil Mintons 70-talsinspelningar. Glad Day, låten Long John Brown och little Mary Bell till exempel. Var det bättre förr?
     
     
    Tidigare
    Jonas lyssnar på Dr John.
     
     
    Tidigare
    Jonas läser om riksspelmän.
     
     
    Tidigare
    Jonas vill ha kaffe
     
    Stäng
    Rapport från Red Sea Jazz Festival i Israel

    Rapport från Red Sea Jazz Festival i Israel


    Liraläsaren och frilansjournalisten Ingemar Junehall besökte Red Sea Jazz Festival i Israel och delger Liras besökare sina musikaliska intryck.

    Nyhetsbrev

     Din e-post adress
     
     Skicka »

    Om LIRA

    Tidning + CD + webb = LIRA
    LIRA är en musiktidning för dig som är nere med jazz, klubb-, folk-, roots-, världsmusik och andra genrer som inte får så stort utrymme i andra medier. Varje år trycks 5 fullspäckade nummer av LIRA med musik från hela världen. Till varje nummer följer en CD med smakprov från de skivor som snurrar mest på redaktionen just nu. Dessutom publicerar vi löpande nyheter, recensioner, topplistor och artiklar från tidningen direkt på webben - något nytt varje dag.

    Guider

    LIRA guidar dig till platserna, genrerna och artisterna.

    I mina öron

    Inspiration från musiker och andra kulturprofiler.

    Läsare skriver

    Har du sett en fantastisk spelning, hittat en lysande skiva eller vill du rentav såga en musikupplevelse? Vi publicerar även sådant våra läsare skriver.
    Skriv på Lira.se »

    Länkar

    Här hittar du länkar till artister, skivbolag, musikföreningar, klubbar, festivaler och annat nyttigt.
    Länkar »

    Stöd Lira

    Stödköp skivor i följande nätbutiker:

    Ginza
    CDON
    Itunes
    CD WOW!
    Megastore

    När du klickar på en länk ovan och fullföljer ett köp så går en liten del av kakan till Lira.

    Våra vänner

    DIG

    World Music oasis

    Spisa

    Mariefred Jazz

    Raúl Paz – Havanization 2010-09-03 – Recension
    Raúl Paz- Havanization
    (Naïve/Playground)
    Liras Rolf Nilsén tycker Raúl Paz borde åka hem till Kuba och väcka de musikaliska rötterna till liv igen innan han går in i en studio igen.
    2010-09-01 - Nyhet

    Särnas guldspelman ur tiden


    Spelmannen Per-Olof Moll som fick Zornmärket i guld 2009 bland annat för sitt traderande av musik från Särna avled för några veckor sedan. 2003 gjorde Moll skivan Jaggu lekar med mångårige spelkamraten Per Hardestam. Sommaren 2010 hade duon spelning på Ransätersstäman – vi länkar till en videoinspelning från tillfället.
    Our Park – If not for you 2010-08-31 – Recension
    Our Park- If not for you
    (Hoob/Border)
    Our Park är en ny trio bestående av pianisten Fabian Kallerdahl, basisten Victor Furbacken samt trumslagaren Chris Montgomery. Rolf Bernskiöld har lyssnat när gruppen bl.a. tolkar två Dylan-låtar på debuten If Not For You.
    2010-08-27 - Nyhet

    Nytt jazzmagasin i P2


    På tisdag den 31 augusti har Jazzlandet premiär i P2. Mottot är ”Snäva vinklar med ett brett perspektiv på allt som vill kalla sig jazz, från stad och land.”
    Lila Downs – Y la misteriosa en Paris – Live à Fip 2010-08-25 – Recension
    Lila Downs- Y la misteriosa en Paris – Live à Fip
    (World Village/Naxos)
    Lila Downs generösa mix av reggae, rock och latin är lysande partymusik. Men i texterna finns ett djup med livets salt mer än dess sötma.
    2010-08-18 - Nyhet
    Lysande sväng och intim eufori på Park Lane

    Lysande sväng och intim eufori på Park Lane


    Amerikanska världsmusikkollektivet Fool´s Golds första Sverige-spelning någonsin tar plats bland de bästa i Way Out Wests historia, enligt Lira-recensenten Erik Augustin Palm. (Bild: Erik Augustin Palm)
    2010-08-18 - Nyhet
    Långsamt överväldigande av Kinshasas rytmkollektiv

    Långsamt överväldigande av Kinshasas rytmkollektiv


    Liras recensent Erik Augustin Palm har varit på Way Out West och sett Konono N°1. (Bild: Erik Augustin Palm)
    2010-08-17 - Nyhet
    Saltö har Sveriges nyaste folkfestival

    Saltö har Sveriges nyaste folkfestival


    Folkmusikern Anders Ådin (bilden), bekant bland annat från bandet hemållt, står bakom det senaste tillskottet i den svenska festivalfloran. På bohuslänska Saltö, nära Strömstad blir det både kurser och konserter den 10–12 september. Mikael Samuelson, Richard Burgess, Lirabekanta bandet Lyy och lovande trion Garizim hör till bokningarna som också har ett visst musikaliskt gränslandstema kring Nordsjön och upp genom skogsbygderna mellan Norge och Sverige. (Foto: Karin Björk)
    2 kommentarer Kommentera
    2010-08-16 - Nyhet
    Lirafavoriterna Fool’s Gold stod för en av höjdpunkterna på Way Out West

    Lirafavoriterna Fool’s Gold stod för en av höjdpunkterna på Way Out West


    Tvådagarsfestivalen Way Out West i Göteborg blev återigen en succé både publik- och musikmässigt – för fjärde året i ordningen. Liras Patrik Lindgren förfördes av Lira-aktuella Fool’s Gold, men förblev undrande inför förhandsfavoriterna Konono No1.
    Le Trio Joubran – À l’ombre des mots 2010-08-15 – Recension
    Le Trio Joubran- À l’ombre des mots
    (World Village/Naxos)
    Den tredje skivan från oud-trion Joubran är en hyllning till poeten Mahmoud Darwish. En högtidsstund för alla som älskar oudens klang, tycker Liras Rolf Nilsén.
    António Chainho – LisGoa 2010-08-13 – Recension
    António Chainho- LisGoa
    (Movieplay)
    Portugisisk gitarr möter indien på António Chainho nya skiva. Liras Ulf Bergqvist tycker resultatet känns "gediget och njutbart".
    Zibur – Zibur och havet 2010-08-09 – Recension
    Zibur- Zibur och havet
    (Egen utgivning)
    Helhetsbilden är verkligen positiv, tycker recencent Halling om egenutgivna debutplattan från klezmerbandet Zibur.
    Bjørnstad/Christensen/Brunborg – Remembrance 2010-08-05 – Recension
    Bjørnstad/Christensen/Brunborg- Remembrance
    (ECM/Naxos)
    En trio som levererar melodisk och lätt romantisk jazz. Liras Rolf Bernskiöld gillar vad han hör.
    Haci Tekbilek – Türlü 2010-08-02 – Recension
    Haci Tekbilek- Türlü
    (Country & Eastern/Naxos)
    Mångsidig är bara förnamnet och en stark underdrift, när man hör den svensk-turkiske musikern Ahmed Haci Tekbilek.
    Fler artiklar »
    Läs vidare...
    2010-09-10 - Skivrecension
    Jonas Kullhammar Quartet - Från och med herr Jonas Kullhammar
    Frustande och fridfullt
    2010-09-10 - Skivrecension
    Koppel/ Werner/ Andersson/Riel - A way with words
    Jazz
    2010-09-09 - Skivrecension
    Keith Jarrett/ Charlie Haden - Jasmine
    Koncentrerade klassiker.
    2010-09-09 - Skivrecension
    Fight The Big Bull - All is gladness in the kingdom
    Frisinnat storband
    2010-09-08 - Läsare skriver
    Rapport från Red Sea Jazz Festival i Israel
    Liraläsaren och frilansjournalisten Ingemar Junehall besökte Red Sea Jazz Festival i Israel och delger här Liras besökare sina musikaliska intryck.
    Mest lästa
    Nyheter
    1. Saltö har Sveriges nyaste folkfestival
    2. Lirafavoriterna Fool’s Gold stod för en av höjdpunkterna på Way Out West
    3. Lysande sväng och intim eufori på Park Lane
    4. Långsamt överväldigande av Kinshasas rytmkollektiv
    5. Nytt jazzmagasin i P2
    Recensioner
    1. Le Trio Joubran - À l’ombre des mots
    (World Village/Naxos)
    2. António Chainho - LisGoa
    (Movieplay)
    3. Dobet Gnahoré - Djekpa la you
    (Contre-Jour/Colectivo-BAM)
    4. Javid Afsari Rad - Afarinesh
    (Jazzland)
    5. Victor Démé - Deli
    (Chapa Blues/Playground)
    Artiklar
    1. Rapport från Red Sea Jazz Festival i Israel
    Kommenterat
    Göran Andersson (2010-09-10 (08:12:34) )
    Hej jag håller på me...
    Jonas Bergroth, chefredaktör (2010-09-03 (13:57:29) )
    Här har Mats naturligvis ...
    Mats (2010-09-01 (14:11:17) )
    Jag tycker det var en mycket m...
    Erik Rydvall (2010-08-31 (14:46:34) )
    Stockhlm Musikertriathlon avgj...
    Christer Ådin (2010-08-25 (22:19:00) )
    Detta får man inte missa!...
    Anders Ådin (2010-08-18 (22:16:47) )
    Hej! Vi har nu tidigare lagt ...
    Jonas Bergroth, chefredaktör (2010-08-16 (11:50:07) )
    Aldrig har väl denna sajt...
    Jonas Bergroth, chefredaktör (2010-08-16 (11:25:31) )
    Hej Mårten! Här s&#...
    Jonas Bergroth, chefredaktör (2010-08-16 (11:18:10) )
    Idealet med hårdsminkade ...
    Jonas Hallgren (2010-08-10 (22:20:30) )
    Håller med dig Lasse - br...
    Folkelarm
    Uppsala Gitarrfestival
    Folkmusikens Hus Lotta Johansson
    Hoob
      Adress:
    Lira Musikmagasin
    Box 31036
    S-400 32 Göteborg
      Besöksadress (även paket):
    Förlagshuset
    Heurlins plats 1
    413 01 Göteborg
      Anvarig utgivare: Jonas Bergroth
    E-post: lira@lira.se
    Tel: +46-31-13 44 10
    Webb Tigerton